niedziela, 31 maja 2009

Jeziorsko Cup 2009

Lekkie opóźnienie z powodu końcówki roku szkolnego i konieczności poprawiania ocen.
Ale do rzeczy, tydzień temu rozpoczął się sezon regatowy formuły w Polsce. Jak zwykle od kilku już lat na Jeziorsku.W tym roku pojawiła się cała czołówka Polska, a nawet światowa. Na warunki też nie mogliśmy narzekać. Pierwszego dnia ( piątek ) udało się rozegrać 2 wyścigi przy wietrze 5-15 węzłów. Wiatr wiał od brzegu stąd ta rozbieżność w sile. Obydwa wyścigi wygrał Wojtek Brzozowski. Na drugim miejscu tego dnia uplasował się Filip Korczycki, a na trzecim Łukasz Konieczny. Wiatr niestety tak szybko osłabł, że większość zawodników musiała wrócić do brzegu wiosłując masztami! Kolejny dzień to 4 wyścigi i mocniejszy wiatr, około 12-19 węzłów. Większość zawodników pływała na jedenastkach, a niektórzy nawet na dwunastkach. Zmiana żagla między wyścigami była praktycznie niemożliwa, z powodu wiatru od brzegu ( ostatnie 50 metrów trzeba było dopłynąć wpław ).
Do floty dołączył znany tancerz - Steve Allen AUS0, chyba raczej dla treningu, ale i tak wygrał jeden wyścig, wyprzedzając Wojtka na ostatnich metrach. Trzeci dzień ( niedziela ) to niestety brak wystarczającego wiatru.

W klasyfikacji ogólnej wygrał Wojtek Brzozowski POL10, przed Hubertem Mokrzyckim POL25 i Kubą Guzdkiem POL13.
Ja niestety muszę zaliczyć te regaty do słabych. W pierwszym dniu źle dobrany statecznik, w drugim też coś było nie tak. Zajmowałem słabsze pozycje. Po spłynięciu na brzeg odetchnąłem z ulgą, gdyż okazało się że to złamane listwy, a nie moja słaba skuteczność. Pocieszam się jedynie tym, że nie tylko ja miałem takiego pecha. Maciek Rutkowski POL23 pierwszego dnia jakoś nie mógł się dostroić, drugiego natomiast po 2 wyścigu złamała mu się przedłużka i w pozostałych dwóch nie wystartował. Michał Polanowski POL16, też chyba nie może zaliczyć tego występu do udanych. 3 miejsce na świecie, a 5 na Jeziorsku...
Jeśli chodzi o Youthów to bardzo dobrze popłynął Michał Aftowicz POL83, który zajął w klasyfikacji ogólnej 7 miejsce, a w swojej kategorii wygrał. W Juniorach wygrałem ja - Radek 'Gutek' Kurczewski POL75, w Mastersach Rysiu Pikul POL40, natomiast wśród pań wygrała Aga Piertasik POL19.
Kolejny przystanek Pucharu Polski to Chałupy VI w dniach 19-21 czerwca. Planowany jest Slalom i Formuła. Miejmy tylko nadzieję, że wiatr i sprzęt dopisze, a będzie co oglądać.